Oluklu Koli

Mukavva Koliler ve Kutular, taşıma mukavemeti ve kolaylığı sağlamak için, taşıyacağı malzemenin cinsi, ağırlık ve mukavemet gereksinimleri düşünülerek oluklu dalga tipi seçimi ve karton tipi ve yoğunluğuna ait seçimler sonrası üretime alınır.Ürünlerin film, folyo ya da kutu paketleme ile ambalajlanmasından sonra, çoklu olarak yerleştirilerek kullanıldığı bu mukavva koli veya kutular, ürünün korunması, nakliye ve depolama kolaylığı ve marka vurgusu açısından çok önemlidir.

Oluklu Mukavva Koli ve Kutular % 100 geri dönüşebilir malzeme kullanımı ile üretilir. Aşağıdaki mekanik dalga özelliklerine göre karton kutunun mukavemet değerleri değişmektedir.

Ondüle dalgalarla istenilen mukavemet özelliklerini yakalamak için oluk tabakası tek kat ya da iki kat seçilebilir.

Oluklu tabakanın taşıyıcısı olarak kullanılan Linerboard Testliner geri dönüşümlü kağıt esaslı olarak iç ve dış yüz kağıda verilen isimdir. Beyaz üst yüzeyli ya da kahverengi tonlarda farklı malzemeler olabilir. Avrupada bu kağıda Wellenstoff denilmektedir.
Linerboard Kraftliner; selülöz esaslı ilk ürün kağıttan üretilen taşıyıcıya verilen isimdir. Tanım olarak, liflerinin %80’den fazlasının kimyasal sülfat veya soda uygulanması ile elde edilmesini içerir. İmitasyon ürünleri de mevcuttur. Beyaz yüzlü ya da Kahverengi yüzlü üretimleri bulunmaktadır.

Saman ve geri dönüşümlü kağıt karışımı kullanılarak hazırlanan Saman Kağıt Fluting dalga yapımında kullanılır.

Soğuk havada muhafaza ürünleri için özel olarak muamele edilmiş NSSC (Neutral Sulfite Semi Chemical) Fluting dalga Neme ve Isıya karşı dayanıklı olarak kullanılır. Liflerinin %65 inden fazlası beyazlatılmamış sert odun liflerinden yarı kimyasal işlem ile eldesi şartı vardır.

Liner kağıtlar kaliteleri BST Patlama Testleri ile ve Fluting kağıtlar CMT Yüzey ezilme testleri ile kontrol edilmektedir. Kraftliner kağıtlarda patlama mukavemeti Testliner’a göre daha yüksektir.

Tasarıma göre yapılabilecek kutu şekil ve tipleri de sınırsızdır. Aşağıda en çok kullanılan kutu tiplerine örnekler bulabilirsiniz.

Standart kutu. Alt ve üstten kapaklar yüzeyin yarısında ortada birleşir.

Tam kapaklı kutu. Alt ve üstten kapaklar yüzeyi tam kaplayarak çift kat kapama yapar.

Bindirmeli kapaklı kutu. Alt ve üstten kapaklar yüzeyin yarısından daha uzun olarak bindirmeli uygulanır.

Alttan Standart Kapaklı Yarım Kutu. Sadece alt bölümden kapaklar yüzeyin yarısında ortada birleşir.

Ortada kapanan tam kapaklı kutu. Alt ve üstten kapaklar yüzeyin yarısında ortada birleşir, en ve boydaki kapak uzunlukları her iki taraftan da ortada birleşmek için farklı boylardadır.

Geçmeli Kapaklı Kutu. Üst yüz de tek kapak ve kapak yan yüze kulakla geçme yaparak kilitli ve kilitsiz olan ve alt yüzde tam kapama ya da özel kesim ile elle kapama ya da yapıştırmalı otomatik kapama olabilir.

Teleskop ya da Tepsi Kutular. İki parça olarak taban ve harici kapak olmak üzere birbirini örten iki parça kutulardır. Kapağı kutuyu tam örten, ya da kapağın sadece geçme olarak kullanıldığı farklı modelleri vardır. Çift taraflı harici örten kapak da kullanılabilir.

Sabit Tabanlı Katlamalı Kutu. Tabanı sabit olarak ürünlerin etrafından dönerek katlanan kutulardır. 5 yüzlü katlamalı çok kullanılan bir modeldir. Ayrıca yan yüzlerden terse geçmeli ve kilitli modelleri de bulunmaktadır.

Karton kutularda ayrıca bir ya da daha fazla renkle baskı yapılarak kutu içeriğinin, üreticisinin, kutunun üreticisinin ve özellikle de dağıtımı yapılan ürüne ait barkod bilgisinin tanımlanması sağlanır.

Oluklu Mukavva Kutular; doğaya odlukçu faydalı sürdürülebilir malzeme olmasının yanında, dayanıklı, çok amaçlı, hafif, özel tasarıma uygun ve koruyucu özelliklerinden dolayı çok tercih edilen önemli bir ambalaj malzemesidir.

Oluklu kutular için standartlar belirleyen kuruluşlardan FEFCO Avrupa Oluklu Karton Üreticileri Federasyonu Birçok kutu çizimleri ve tasarım özelliklerini belirlemiştir. http://www.fefco.org/ adresinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. 

FEFCO_Catalog-1 PDF
FEFCO ESBO Codes Of Designs EN PDF